Centar za obrazovanje "Sava Mrkalj" bavi se odgojno-obrazovnim programima s naglaskom na srpski jezik i kulturu kroz programe poput Ljetne škole srpskog jezika i kulture Sava Mrkalj, Dopisna nastava srpskog jezika i kulture, organizacijom seminara za učitelje modela C, Velikani mog kraja, Izrada didaktičkog materijala za srpski jezik i kulturu, Praćenje modela C, stvaranje baze podataka nezaposlenih učitelja, učestvovanje u javnim savjetovanjima.

Ljetna škola srpskog jezika i kulture "Sava Mrkalj"

Srpsko kulturno društvo Prosvjeta od 1996. godine provodi Ljetnu školu srpskog jezika i kulture za učenike osnovnih škola. U okviru sedmodnevnog programa Ljetne škole učenici imaju priliku da prošire svoja znanja iz srpskog jezika i književnosti, geografije, istorije, likovne i muzičke kulture, da dobro savladaju ćirilično pismo i učestvuju u aktivnostima kao što su škola plivanja, folklorna aktivnost, likovna radionica, radionica kaligrafije i sportska natjecanja.

Od 2022. godine uz 130 djece osnovnoškolske dobi podijeljene u dvije skupine, ljetnu školu pohađa i 45 učenika srednjoškolske dobi. Program po kojem se izvodi ljetna škola posebno je pripremljen i prilagođen dobi djece polaznika i njihovom predznanju te odobren od strane nadležnog ministarstva Republike Hrvatske. Ljetnu školu sufinanciraju Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Srpsko narodno vijeće i Vijeće srpske nacionalne manjine Grada Zagreba.

Zimska škola

2023. godine SKD „Prosvjeta“ obnovila je aktivnosti oko održavanja Zimske škole srpskog jezika i kulture u Orahovici 2023. U Orahovici se okupilo 35 učenika uzrasta od 8 do 16 godina na 4-dnevnom boravku, učenju i druženju.

U Zimskoj školi polaznici su mogli jačati svoje samopouzdanje i učiti ljudske vrijednosti razvijajući svoj identitet, kulturu, običaje i tradiciju. Nastava/predavanja su bila iz srpskog jezika i književnosti, istorije, geografije, likovne i glazbene kulture sa posebnim naglaskom na učenje ćiriličnog pisma. Program Zimske škole financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

Ljetna škola kaligrafije

U organizaciji Zajedničkog vijeća općina Vukovar održava se kontinuirano već 6 godina i okuplja učenike osnovnih škola s područja Vukovarsko-srijemske i Osječko-baranjske županije koji pohađaju nastavu po modelu A.

Projekat je osmišljen sa ciljem očuvanja ćirilice, srpskog jezika i književnosti. Cilj je i da učenici savladaju nove vještine lijepog pisanja i slikanja, kao i sticanje novih znanja iz pravoslavne vjeronauke. Također, kroz ovaj oblik vaninstitucionalnog obrazovanja djeca koja se obrazuju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu stvaraju čvršće i trajnije veze kako sa kulturom i identitetom svog naroda, tako i međusobno.

Dopisno-konzultativna nastava

Dopisna nastava srpskog jezika i kulture u organizaciji SKD „Prosvjeta“ odvija se od 2001. godine, kada je i samo nadležno Ministarstvo prepoznalo potrebu uvođenja dodatnih i specifičnih oblika nastave srpskog jezika i kulture.

U dopisnoj nastavi srpskog jezika mogu učestvovati svi učenici osnovnoškolskog uzrasta čije osnovne škole nemaju neki od redovnih oblika nastave na srpskom jeziku i pismu (model A, B ili C) ili iz objektivnih razloga ne mogu da se uključe u nastavu. jezika i kulture u samoj školi (udaljenost od škole, vannastavne aktivnosti i slično). Studenti se mogu prijaviti tijekom cijele školske godine. Dopisna nastava srpskog jezika i kulture je potpuno besplatna za učenike, a prema želji i mogućnostima učenika može se odvijati putem interneta (e-learning) ili klasično, putem pisama i slanjem lekcija i zadataka poštom, kako bi učenici imali priliku uz novostečena znanja i usavršavati ćirilično pismo.

Posljednjih nekoliko godina nastavni materijali izrađuju se iu digitalnom obliku pomoću interaktivnih web aplikacija Genially, Learning Apps i WordWall. Prednost prilikom prijave u Ljetnu školu srpskog jezika i kulture Sava Mrkalj imaju studenti koji pohađaju dopisnu nastavu srpskog jezika i kulture. Nakon dugog niza godina, Ministarstvo znanosti i obrazovanja 2016. godine prestalo je sufinancirati ovaj oblik nastave, a zbog potrebe na terenu kompletan dopisni studij financira SKD "Prosvjeta" i besplatan je za sve studente.

Časopis Bijela pčela

Časopis Bijela pčela namenjen je prvenstveno deci pripadnicima srpskog naroda, ali i svoj drugoj deci koja imaju želju da uče i upoznaju se sa temama vezanim za srpski jezik i književnost, učenje ćirilice, srpsku kulturu i povijesti, te pravoslavnog vjeronauka. Prvi broj časopisa izašao je 1994. godine u Rijeci i od tada časopis izlazi kontinuirano, godišnje izlazi 10 brojeva (osam brojeva od 44+4 stranice i dva broja od 88+4 stranice). Časopis se tiska u 2.200 primjeraka, a zahvaljujući financiranju Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske, besplatno se dostavlja svim učenicima koji pohađaju nastavu na srpskom jeziku, kao i ostaloj zainteresiranoj djeci. Osim učenicima, časopis se preko crkvenih opština i drugih udruženja dostavlja i deci koja ne pohađaju redovnu nastavu na srpskom jeziku, a dostupan je i u onlajn formatu. U stvaranju svakog broja časopisa sudjeluje 18 suradnika, novinara, književnika i ilustratora, kao i djeca kojoj je časopis namijenjen. Šalju svoje radove koje uredništvo vrlo rado objavljuje. Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske odobrilo je časopis kao pomoćno nastavno sredstvo i dopustilo njegovo službeno korištenje u redovnoj nastavi srpskog jezika i ćiriličnog pisma.

Program PLUS

Program PLUS osmišljen je s ciljem stvaranja pretpostavki za povećanje broja učenika u formalnom obrazovanju, ali i omogućavanja razvoja institucionalne skrbi za cjeloživotno obrazovanje pripadnika srpske zajednice. Programom potpore želi se podići kvaliteta obrazovanja učenika koji se obrazuju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu te djece pripadnika srpske zajednice kroz organizirane dodatne obrazovne programe u okviru nekoliko modula.

Pored sadržaja namenjenih sticanju novih znanja iz srpskog jezika i književnosti, nacionalne i zavičajne istorije, kulture, umetnosti, folklorne tradicije i dr., deci želimo da pružimo i druge sadržaje koji će biti usmereni na razvoj digitalnih kompetencija, vještine iz područja umjetnosti, učenje stranih jezika, druge vještine koje će djeca moći koristiti u modernom dobu, kao i organizirana pomoć pri učenju u cjelini.
Program PLUS provodi se od početka školske godine 2023./2024. na tri lokacije: Beli Manastir, Knin i Rijeka, a nastao je na inicijativu Srpskog narodnog vijeća, ali u izravnoj suradnji i potpori svih srpskih organizacija iz Republike Hrvatske koje se bave pitanjima obrazovanja.

Časopis učenika gimnazije Vukovar ZID

Od 1997. godine u Vukovaru izlazi školski list učenika Gimnazije ZID. List izdaje Gimnazija Vukovar, a uređuju ga i pišu učenici koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Osim tema iz kulture i obrazovanja, školski list pokriva sve aktivnosti Gimnazije Vukovar i sve aktivnosti učenika Gimnazije. Časopis se sastoji od pregleda događanja, nagrada, literarnih i drugih nagrađenih radova učenika na raznim natjecanjima, kao i drugih uspjeha i posebnih postignuća učenika, intervjua s bivšim srednjoškolcima, današnjim uspješnim ljudima, uz rubrike namijenjene opustiti i zabaviti čitatelje. Osim informiranja i edukacije čitatelja, list ima za cilj popularizirati novinarstvo među studentima.

Udžbenici

U članku 11. Zakona o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima za osnovnu i srednju školu (NN 116/18 i 85/22) stavak 1. kaže „Udžbenici napisani na jeziku i pismu nacionalne manjine mogu se koristiti u nastavi u jezika i pisma nacionalne manjine, odnosno udžbenika koji su prevedeni na jezik i pismo nacionalne manjine. Temeljem te zakonske odredbe SKD „Prosvjeta“ preko svoje tvrtke Prosvjeta d.o.o. već 2009. godine započela je proces prevođenja i izrade autorskih udžbenika. Zatim je preveden i pripremljen za nastavu na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, po modelu A 96 naslova za osnovnu školu. U 2019. godini nakon promjene nastavnog plana i programa, odnosno od početka provođenja kurikularne reforme samostalno ili u suradnji s partnerima, izdano je ukupno 112 udžbenika i 36 radnih bilježnica. Za tekuću školsku godinu dobivena su suglasnost za izdavanje dva nova autorska udžbenika, srpski jezik za 1. razred srednje škole i tri prevedena naslova za predmet Glazbena kultura od 1. do 3. osnovne škole. Dakle, trenutno postoje 153 obrazovna materijala na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu u osnovnim i srednjim školama, koji su odobreni za korištenje od strane nadležnih institucija Republike Hrvatske.