NATJEČAJ/POZIV za sudjelovanje na 2. smotri “Čitam i pišem ćirilicu”
13. 6. 2024.15. godišnjica smrti jedinstvene Olje Ivanjicki
24. 6. 2024.Prošla je tačno osamdeset i jedna godina od Prvog zasjedanja Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Hrvatske (ZAVNOH) koje je bilo izvršno i zakonodavno tijelo Federalne Države Hrvatske. Prvo zasjedanje je zbog opasnosti od iznenadnog neprijateljskog napada održano u dva dana, na dva mjesta. U Otočcu je tako 13. juna 1943. godine održan svečani dio sjednice, a radni je održan sljedećeg dana na Plitvičkim jezerima. I toga 14. juna 1943. godine u Plitvicama zaključili su jednoglasno svi prisutni vijećnici da se konstitura ZAVNOH kao „najviše političko tijelo narodno-oslobodilačke borbe u Hrvatskoj”. Konstituiranje ZAVNOH-a bio je, svakako jedan važan historijski događaj, u kojem su slobodno birani predstavnici naroda u Hrvatskoj istakli osnovne zahtjeve za slobodni i samostalni razvitak naroda Hrvatske.
No, nastanak i razvoj ZAVNOH-a ne započinji njegovom osnivačkom skupštinom, već formiranjem lnicijativnog odbora koji je zametak budućeg Sabora, buduće vlade i potpuna negacija okupatorskog režima. Naime, nakon osnivanja osmeročlanog lnicijativnog odbora u kojem je bila i jedna žena, Vlatka Babić, učiteljica iz Crikvenice, kao predstavnica prosvjetnih radnika i to malo tijelo počinje funkcionirati kao zametak buduće vlade. A poslovi su među članovima bili podijeljeni po resorima.
Takođe, je važno reći da je na Prvom zasjedanju izabran jedanaesteročlani Izvršni odbor sa predsjednikom književnikom i partizanom Vladimirom Nazorom. Usvojena su tada i dva politička dokumenta: Proglas narodima Hrvatske i Rezolucija (Plitvička rezolucija). I upravo u Rezoluciji se govori o vjekovnoj i neostvarenoj želji hrvatskog naroda za slobodom koji je stvaranjem NDH „pao u najteže i najcrnje ropstvo, što se dade zamisliti”. Rezolucijom je ZAVNOH postao najviše političko tijelo Hrvatske i rukovodstva NOP-a. A odluke ZAVNOH-a imale su presudno i dalekosežno značenje u obrani hrvatske državnosti i bile su ustavno-pravni temelj savremene Republike Hrvatske.
Poslije Prvog zasijedanja Izvršni odbor ZAVNOH-a sređuje organizaciju pojedinih odjela ZAVNOH-a koji su postojali još u vrijeme rada lnicijativnog odbora, a radi izvršavanja cijelog niza zadataka na oslobođenoj teritoriji. Tako na primjer, Odjel za upravu i sudstvo pomaže raznim uputama dalje sređivanje organa narodne vlasti i narodnih sudova koji se u to vrijeme već ustanovljuju na oslobođenoj teritoriji. Ekonomski odjel organizira sređivanje gospodarskih prilika, Prometni odjel vodi brigu o održavanju cesta, putova, mostova … Odjel, takođe vodi brigu o organizaciji sredstava za prijevoz hrane i ostalog materijala. Zdravstveni odjel vodi brigu o zdravlju naroda, organizira borbu protiv zaraznih bolesti (trbušni i pjegavi tifus), te daje upute o formiranju zdravstvenih odjela pri NOO-ima.
Socijalni odjel daje upute o organizaciji prihvatilišta za izbjeglice, njihovu ishranu i smještaj, te za smještaj djece bez roditelja i dr. Prosvjetni odjel posvetio je veliku pažnju općem obrazovanju naroda, a posebno obrazovanju školske djece. Obnavljao se i čitav niz osnovnih, pa i pokoja srednja škola (Otočac). U Prosvjetnom odjelu razrađen je jedinstveni nastavni plan za sve škole. I tako je do kasne jeseni 1943. godine na oslobođenoj teritoriji Hrvatske radilo preko SOO osnovnih škola.
A Odjel za propagandu zajedno sa Prosvjetnim odjelom živo je radio na kulturnom polju. Pa, pored velikog broja raznih „glasila” koja su se izdavala na čitavoj teritoriji Hrvatske, niču mnoge glumačke grupe. U jesen organizirano je tako „Kazalište narodnog oslobođenja August Cesarec” koje je obišlo gotovo sve oslobođene krajeve Hrvatske i održalo veliki broj predstava u desetinama sela i mjesta. Zapravo, na čitavoj teritoriji Hrvatske počele su u to vrijeme nicati okružne kazališne grupe (u Moslavini, Slavoniji, Dalmaciji, Lici, Kordunu … ). A u pojedinim mjestima bili su organizirani pjevački zborovi i manji orkestri.
Tokom ljeta 1943. godine u ZAVNOH-u su bila osnovana dva nova odjela. Odjel za obnovu zemlje i Financijski odjel. ,.Prvi ima da poduzme sve mjere da podigne čitavo naše gospodarstvo, cijeli naš privredni život … da poveća poljoprivrednu proizvodnju, da podigne popaljene seljačke domove, a drugi Financijski odjel ima pronaći za to sva potrebna sredstva … “
Takođe, treba reći da se u ljeto 1943. godine oslobodilački pokret u Hrvatskoj naglo širi jer oružanim jedinicama pristupa masovno sve veći broj Hrvata. I stoga je zajednička borba Hrvata i Srba protiv fašizma učvrstila bratstvo i jedinstvo naših naroda. Kada je u prvim danima septembra došlo do sloma tada fašističke Italije, oslobođene je Hrvatsko primorje, Dalmacija i svi otoci. U isto vrijeme narod Istre oslobađa čitavu Istru . NOO za Istru preuzeo je 13. septembra svu vlast na teritoriji Istre i donio odluku da se „Istra priključuje matici zemlji i proglašuje ujedinjenje sa ostalom našom braćom”. A 20. septembra Izvršni odbor ZAVNOH-a donosi ,.Odluku o priključenju Istre, Rijeke, Zadra i ostalih okupiranih krajeva Hrvatskoj”.
I na kraju, ali zato ne manje važno, ne treba zaboraviti ni zgradu ZAVNOHA-a u Topuskom koja je 1969. godine zaštićena kao kulturno dobro, a 1984. godine preuređena u Spomen-dom ZAVNOH-a. Na žalost, uništena je godine 14. 9. 1991. godine. I tako je ZAVNOH ostao bez doma, koji je osim arhitektonske vrijednosti i najznačajniji simbol antifašizma u Hrvatskoj.
Foto naslovna:
Dom ZAVNOH-a nekada, Topusko, izvor: Preuzeta iz publikacije Vrginmost: pretakanje sudbine: zbornik.
Beograd: Krajiški kulturni centar, 2020.