
Održana skupština Koordinacijskog odbora za područje Banije
10. 2. 2025.
Poziv za prijavu na SDF-ovu Školu za društveno-politički razvoj žena KATA
17. 2. 2025.U petak 14.2.2025.g.,u prostorijama pododbora Prosvjete u Osijeku, održano je predavanje prof. Mare Bekić-Vojnović „Simpozij o Stanku Koraću“.
Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 22. i 23. novembra održan je međunarodni naučni simpozij “Književnost / književni rad Srba u Hrvatskoj” kojim se obilježava 30. godišnjica smrti Stanka Koraća, historičara hrvatske i srpske književnosti i kulture, koji je svojim naučnim projektima i inicijativama ostavio značajan trag.
Na skupu, koji su organizirali Odsjek za južnoslavenske jezike Filozofskog fakulteta u Zagrebu, SKD “Prosvjeta” i SNV, radove je predstavilo 30-ak naučnih radnika iz Hrvatske, Srbije, BiH, Crne Gore, Slovenije, Italije i Austrije.
Stanko Korać je završio učiteljsku školu u Karlovcu i studij južnoslavenskih književnosti na zagrebačkom Filozofskom fakultetu te ondje doktorirao. Na početku naučnog rada Korać se primarno bavio proučavanjem hrvatske književnosti. Napisao je dvije studije o hrvatskim autorima tokom moderne, da bi se potom zaposlio u “Prosvjeti” i bio autor devet objavljenih knjiga kojima je dao značajan prilog proučavanju problematike hrvatske i srpske književnosti. Bio je cijenjen i kao urednik: nakon suradnje u ediciji Pet stoljeća hrvatske književnosti od 1969. do 1971. bio je urednik časopisa Prosvjeta, te 1971. uredio publikaciju “Vjetrom vijani”, a 1979. objavljena mu je i “Književna hrestomatija srpskog naroda u Hrvatskoj” koja je bila povod za brojne polemike. Uredio je i sabrana djela Vladana Desnice u četiri toma kao i brojna druga izdanja. Bavio se književnom teorijom, surađivao u nizu časopisa, a jedno vrijeme bio je zaposlen kao nastavnik i direktor pedagoške akademije u Karlovcu. Rođen je 1929. u Čemernici kod Vrginmosta, a preminuo 1994. u Beogradu.
Profesorica je, u svome studioznom i nadahnutom predavanju stavila naglasak na predstavljanju dvije knjige Stanka Koraća „Pregled književnog rada Srba u Hrvatskoj“ te „Književna hrestomatija srpskog naroda u Hrvatskoj”.
Mara Bekić-Vojnović posjeduje dar pripovijedanja, što njena predavanja čini zanimljivim i efektnim te je 60-minutno predavanje proteklo u trenu.




